Lista aktualności Lista aktualności

95 lat Lasów Państwowych

Od 95 lat pracujemy dla dobra lasu i ludzi. Godząc różne potrzeby, różne cele, które czasem trudno ze sobą pogodzić. Szukając najlepszych rozwiązań i wsłuchując się w głos przyrody i ludzi. Dbając o lasy, chroniąc je, dostarczając ludziom drewno i zapewniając zarazem miejsce do wypoczynku. Gospodarując lasem w taki sposób, by pogodzić wszystkie jego funkcje jednocześnie.

Nadleśnictwo Garwolin w zasięgu zbliżonym do obecnego zostało utworzone na podstawie decyzji Naczelnego Dyrektora LP w 1973 roku z połączenie nadleśnictw: Huta Garwolińska, Kotwica i Podzamcze.

Nazwy dawnych Nadleśnictw pozostały jako nazwy obrębów leśnych nowo powstałego Nadleśnictwa. Siedziba Nadleśnictwa Garwolin początkowo mieściła się w Hucie Garwolińskiej, a w 1980 roku została przeniesiona do nowego biura w Miętnem. W 1973 roku powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 17 536 ha. 

CIEKAWOSTKI:

  • Obszar obecnego zasięgu Nadleśnictwa Garwolin jeszcze w XVI wieku porastały dość rozległe lasy. Okolice wolne od lasów wokół dzisiejszego Garwolina, Parysowa i Gocławia stanowiły ośrodki ówczesnego osadnictwa na tych terenach. Rozwój osadnictwa i zwiększone zapotrzebowanie na drewno powodowały rabunkowe użytkowanie lasów i stopniowe wylesianie tych terenów. W XVII wieku szybki rozwój miast przerywają wojny szwedzkie, w czasie których miasta oraz obszary leśne uległy spustoszeniu. Ożywienie gospodarcze regionu przypada na XIX wiek i związane jest z budową kolei tzw. Nadwiślańskiej łączącej Warszawę z Lublinem, oddanej do użytku w 1887 r. W tym czasie następuje silne wylesienie okolicy, dominuje własność prywatna obszarów leśnych. 
  • Na uwagę zasługuje majątek Ordynacji Zamoyskich, w którym leśnik - Feliks Rożyński stworzył największe szkółki w historii polskiego ogrodnictwa. Rożyński podjął pracę w Dobrach Podzameckich w 1885 roku. Zastał tu małą, półhektarową szkółkę leśną gdzie produkowano siewki sosny. Stworzył znane w Europie i świecie szkółki Leśno-Ogrodnicze w Podzamczu hr. Andrzeja Zamoyskiego. Przed wybuchem I wojny światowej szkółki miały ok. 135 ha powierzchni, zapas gotowych do ekspedycji drzew i krzewów wynosił 50 000 000 sztuk. Głównym rynkiem zbytu był obszar Królestwa oraz Rosja: Kijów, Moskwa, Odessa, Wilno, Mińsk, Taszkent, Irkuck aż po odległe rejony Mandżurii, zachodniej Syberii i Zakaukazia. Ostatni cennik wydany przez Rożyńskiego na sezon 1913/14 to książka ilustrowana 343 rycinami, zawierająca 2170 pozycji katalogowych w tym: 265 gatunków iglastych, 961 liściastych i 225 owocowych. Katalog został wydany w nakładzie 12000 sztuk. Sam Rożyński wyselekcjonował 60 nowych odmian. Podzamcze było celem wycieczek leśników, ogrodników i ziemian. Rożyński zasłużył się nie tylko jako znakomity szkółkarz, ale również leśnik. Przez pierwsze lata pracy sporządził dokładną metodą pomiarową plany gospodarcze i operaty urządzeniowe dla lasów dóbr Trzebień i Podzamcze, które zastał w złym stanie. Plany uwzględniały m.in. odnowienie zaległych zrębów, zalesienie lotnych piasków zasypujących uprawy rolne, a także budowę infrastruktury. 
  • Lasy Garwolińskie w okresie okupacji były schronieniem i miejscem pracy wybitnego leśnika i wychowawcy rzesz leśników, prof. Jana Kloski (1886-1945). W latach 1940-1942 profesor przebywał i pracował w lasach Huty Garwolińskiej: był leśniczym w lasach prywatnych na terenie późniejszego Nadleśnictwa Huta Garwolińska, a obecnie Garwolin. Staraniem Komisji Historii Leśnictwa Polskiego Towarzystwa Leśnego w dniu 29.10.1967 roku w leśnictwie Huta postawiono kamień z napisem upamiętniającym pobyt prof. Jana Kloski w lasach Huty Garwolińskiej.